Home > Blog > Şehir Rehberi > Hakkari Seyahat Rehberi

Hakkari Seyahat Rehberi

Derin ve uzun Zap Vadisi’nin güney yamacına kurulu ve dört bir yanı dağlarla çevrili Hakkari; Anadolu’nun en ırak illerinden biridir. Türkiye haritasının güneydoğu köşesinde en uçtaki konumuyla ve İran – Irak sınırındaki 343 km. sınır şeridi ile ülkemizin en stratejik ili olduğu söylenebilir.

Hakkari’nin Tarihçesi

Anadolu Mezopotamya, ve İran üçgeninde yer alan Hakkari konumu ve coğrafi yapısıyla bir çok topluluğun ilgisini çekmiş ve bir çok millete vatan olmuştur. Hakkari, Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hakimiyetini görmüştür.

Hakkari İl Trafik No: 30 Yüzölçümü: 9.521 km² Nüfus: 236.581 (2000)

Hakkari’ye Ulaşım
  • Karayolu: Van-Hakkari arası 2-3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile aşılabilmektedir. Bu güzergâh üzerinden karayolu ile büyük kentlerimize otobüs seferleri vardır. Hakkari Otogar Tel: +90348 351 24 76
  • Havayolu: Hakkari’nin havayolu ile ulaşımı Van ilinden sağlanmaktadır. Aynı zamanda Van-Hakkari arasındaki mesafe düzgün asfalt yol ile sağlanmakta 2-3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Hakkari’ye ulaşılmaktadır.
Hakkari’de Bunları Yapın

Hakkari’ye gitmeyi düşünüyorsanız ve Hakkari’ye gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Hakkari’de yapmanız gerekenler. Hakkari’ye gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Hakkari’de keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işe size fırsat.

Hakkari denince akla ilk gelen şeyler Bercelan Yaylası, Meydan Medresesi ve Taşköprüdür. Bunların yanı sıra Hakkari’nin tarihi yerleri, yöresel lezzetleri ve antik kentleri de Hakkari’ye ayrı bir güzellik katmakta ve önem kazandırmaktadır.

İşte Hakkari’de Yapılacak Şeyler
Hakkari Kayme Sarayı

Kayme Sarayı, ulaşılan belgelere göre 1909 ve 1911 yılları arasında yaptılrılmıştır. Bu sarayı kimin yaptırdığı kesin olarak bilinmemektedir. Ama belgelere dayalı yapılan tahminlere göre Seyit Ubeydullah’ın oğlu Seyit Abdullan yaptırmıştır. Boyutları 24 X 18.8 metre olup 2 katlıdır. Kayme Sarayı’nın kuzey ve batı kısımları hariç diğer bölümlerin büyük bölümü yıkılmıştır. Sarayın zemininde ve 1. katında iki adet salon ve 4 oda bulunmaktadır. Odaların hem salona kapıları vardır hemde birbirlerine.

Hakkari Bercelan Yaylası

Hakkari’nin doğal güzelliklerinden olan Bercelan Yaylasında yeterince tesis kurulmadığından turizm açısından geri planda kalmış ve değerlendirilememiştir. Ama sizler isterseniz gerekli malzemelerinizi alıp çadır kurarak kamp yapabilirsiniz. Ayrıca hemen üstünde bulunan karlı dağlarda kayak yapma imkanınızda var. Tertemiz havası, rengarenk bitki örtüsü, açan çiçekler, buz gibi suyu ve daha birçok özelliği ile Bercelan Yaylası Hakkari’de görülmesi gereken yerlerden birisi.

Hakkari Meydan Medresesi

İl merkezinin Biçer Mahallesinde bulunan Meydan Medresesi, 1984 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarılmasıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Yapım tarihi medrese girişindeki yazıda yazılmaktadır. H.1112, M.1700-1701 yılları. Boyutları 23.4 x 18.25 metre olan bu medrese 2 katlıdır ve avluya sahiptir. Medresenin batı bölümünde her katın 4 odası vardır ve her odanın duvarlarında pencereler, mangal, dolap nisleri ve ocaklar yerleştirilmiştir. Doğu bölümünde ise alt katta 3, üst katta 2 oda bulunmaktadır. Kuzey bölümünde mescit ve dershane bulunmaktadır.

Hakkari Taşköprü

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı olan bu köprü Şemdinli Deresi üzerinde bulunmaktadır. Taşköprü’nün ne zaman yapıldığına dair kesin bir tarih yoktur ama 19. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. 21.2 metre uzunluğunda 2.9 metre genişliğinde ve 10.8 metre yüksekliğindedir. Tek bir gözden meydana gelen bu köprü düzgün olarak kesilmiş taşlardan yapılmıştır.

Ayrıca gulul ve kepaye yöresel yemeklerinin tadına mutlaka bakın. Hakkari’den dönerken de Hakkari kilimlerinden ve ell örülen yünlü çoraplardan satın alın.

Hakkari’ye Gidince Yapmadan Dönmeyin

* Hakkari merkezde bulunan Meydan Medresesini gezmeden,

* Kayalar üzerine derin bir şekilde çizilmiş Kaya Resimlerini görmeden,

* Hakkari’nin yöresel lezzetlerinden tatmadan,

* Hakkari kilimlerinden almadan

sakın dönmeyin…

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir