Home > Blog > Şehir Rehberi > Kars Seyahat Rehberi

Kars Seyahat Rehberi

Kars Doğu Anadolu‘da ülkemizin en doğusundaki ve aynı zamanda karasal iklim dolayısıyla da en soğuk illerinden birisidir. Ancak mekanın bu olumsuzluğu ilin sanayii gelişmesinde nispeten olumsuz olmuş olsa da il turizm potansiyeli açısından bölgenin başlıca illerinden birisidir.

Kars ülkemizin başlıca kış turizm merkezinden birisidir ve yapılacak yatırımlarla bu alanda daha da gelişebilir. Bunun yanı sıra kültür turizmi açısından da tarihin çok eski devirlerine uzanan antik kalıntıları ve ören yerleri ile önde gelen kültür turizmi açısından da Yontma Taş Çağından itibaren kesintisiz bir yerleşime sahne olan kent önde gelen kültür turizm merkezlerindendir.

Kars’ın Tarihçesi

Araştırmalardan Kars tarihinin Cilalı Taş Devrine kadar indiği (M.Ö. 9000-8000) anlaşılmaktadır. Bölge daha sonraları Hurriler, Urartular, İskitler, Partlar, Sasaniler ve Bizanslıların hakimiyetine girer.

1064 yılında Selçuklu Sultan Alpaslan, şehir ve civarını fethetmiş, böylelikle Türk kavimlerine Anadolu yolunu açmıştır. Şehir ve çevresinde Moğollar ve Akkoyunlular, Karakoyunlular gibi Türk devletleri hüküm sürmüş, 1514 yılında Yavuz Sultan Selim bölgeyi fethettikten sonra Osmanlı İmparatorluğuna katmıştır.

Kars İl Trafik No: 36 Yüzölçümü: 18.557 km² Nüfus: 325.016 (2000)

Kars’a Ulaşım
  • Karayolu: Otobüs terminalinin kent merkezine uzaklığı 3 km.’ dir. Kent merkezinden otogara firmaların servis aracı ve dolmuşlarla gidilmektedir. Kars Otogar Tel: +90474 223 33 33 – 223 29 55 – 212 77 77
  • Havayolu: Kars Havalimanının kent merkezine uzaklığı 7 km.dir. Kars Havalimanı Tel: +90474 223 06 74
  • Demiryolu: Tren istasyonunun kent merkezine uzaklığı 1 km’dir. Ulaşım taksi ve dolmuşlarla yapılmaktadır. Kars-Ankara-İstanbul demiryolu (Erzurum-Erzincan-Sivas-Kayseri üzerinden) bağlantıları mevcuttur. Kars Tren İstasyonu Tel: +90474 223 43 98 – 223 43 99
Kars’ta Bunları Yapın

Kars’a gitmeyi düşünüyorsanız ve Kars’a gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Kars’ta yapmanız gerekenler. Kars’a gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Kars’ta keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işe size fırsat.

Kars denince akla ilk gelen şeyler Sarıkamış, Kars Kalesi, Kuyucuk Kuş Cenneti, Ani Harabeleridir. Bunların yanı sıra Kars’ın tarihi yerleri, yöresel lezzetleri ve antik kentleri de Kars’a ayrı bir güzellik katmakta ve önem kazandırmaktadır.

İşte Kars’ta Yapılacak Şeyler
Kars Ani Harabeleri

Ani Harabeleri, Kars sınırları içinde olup Ermenistan sınırında bulunan bir harabedir. Geçmişte bir yerleşim yeri olan ama şimdi terkedilmiş bir şekilde tarihi bir yapı olarak ömrünü sürdüren Ani Harabelerinin geçmişi yaklaşık 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Ani Harabeleri, İpek Yolunun en önemli duraklarından birisiydi. Kars’a gidipte Ani Harabelerini görmemek olmaz.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Artık Türkiye’nin hemen her şehrinde bir tane kayak merkezi bulunmakta. Kars’ta da faaliyete geçirilen kayak merkezi Sarıkamış’ta yapılmıştır. Sarıkamış’ın dondurucu soğuğuna aldırmadan keyifle kayak yapabileceksiniz. 2500 metre yükseklikte ve sarıçam ağaçlarına sahip ormanlık bir arazide kurulmuş bu kayak merkezinin sezonu Aralık ile Mart ayı arasıdır. Sarıkamış Kayak Merkezini diğer kayak merkezlerinden ayıran özellik sadece Alplerde görülen kristal kar olmasıdır.

Kars Kalesi

Kars Kalesi, 1153 tarihinde o zaman Selçuklulara bağlı olan Saltuklu Sultanı Melik İzzeddin tarafından vezirine inşa ettirilmiştir.1386 yılında Timur tarafından harap edilen kale, 1579 tarihinde Osmanlı Devleti sultanı III. Murat tarafından tekrar inşaa ettirilmiştir. Kars Kalesi’ne İç Kale, Kars Merkez Kalesi veya Stadel olarak da adlandırılmıştır.

Kars Kuyucuk Kuş Cenneti
 

Kars sınırları içinde bulunan ve 219 hektar alana sahip Kuyucuk Gölünde 207 kuş türü yaşamaktadır. Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı olup Kars/Akyaka platosunda bulunan bu gölün denizden yüksekliği 1627 metredir. Kuyucuk Gölü kaynak suyu ile beslenmektedir. Etrafı bozkır olan ve çevresinde büyük ve küçük baş hayvanların otlatıldığı ve tahıl/yem bitkilerinin yetiştirildiği bu gölün en derin yeri ise 13 metredir.

Kars Yöresel Lezzetler

Yöresel Lezzetler (Umaç Helvası)

Ülkemizin her ilinde olduğu gibi Kars’ında kendine as yöresel yemekleri bulunmakta. Bunların en başında hörre çorbası, evelik, umaç helvası, kuymakhaşıl ve boşbaş gelir. Daha sayamadığımız birçok yöresel lezzete sahip Kars’a gittiğinizde bu tatlardan mutlaka tadın.

Kars’a Gidince Yapmadan Dönmeyin

* Kars Kalesine gezmeden ve şehri Kars Kalesinden izlemeden,

* Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı hamamları, Havariler Kilisesi gibi tarihi yapıları görmeden,

Havariler Kilisesi

* Sarıkamış’ta kışın kayak yazın ise piknik yapmadan,

* Kars Müzesini görmeden,

Kars Müzesi

* Kars Âşıklarının atışmalarını dinlemeden,

* Çeçil peyniri, tereyağı, kara kovan balı satın almadan

Çeçil Peyniri

sakın dönmeyin…

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir