Home > Blog > Şehir Rehberi > Malatya Seyahat Rehberi

Malatya Seyahat Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi‘nin Yukarı Fırat Havzasında yer alan Malatya ili, coğrafi konumu, tarihi kervan yollarının – ünlü Kral Yolu ve İpek Yolu – üzerinde bulunması ve sahip olduğu zengin su kaynakları nedeniyle, Neolitik Çağdan bu yana yerleşimlere sahne olmuştur.

Malatya’nın Tarihçesi

Yapılan araştırmalar ve arkeolojik kazılar sonucunda, tarihi geçmişi Paleolitik Çağa kadar uzanan Malatya ilinde, M.Ö. 7000 yıllarında iskanın başladığı anlaşılmıştır. Yöre, daha sonra Hitit, Asur, Urartu, Pers, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu ve Osmanlı egemenliklerini yaşamıştır.

Malatya İl Trafik No: 44 Yüzölçümü: 12.313 km² Nüfus: 853.658 (2000)

Malatya’ya Ulaşım
  • Karayolu: Otobüs Terminali: İl merkezine 5 km. uzaklıktadır. Terminale minibüs, belediye otobüsü ve taksiyle ulaşılabilir. Malatya Otogar Tel: +90422 238 47 68
  • Demiryolu: Tren İstasyonu: Kent merkezine 3 km uzaklıktadır. Taksi, minibüs ve belediye otobüsüyle ulaşılabilir. Malatya-Ankara (Mavi Tren ve Express tren seferi her gün) ve Malatya-Elazığ-Van demiryolu bağlantıları mevcuttur. Malatya İstasyon Tel: +90422 212 40 40
  • Havayolu: Sivil havaalanı olmadığı için kent merkezine 30 km. mesafedeki Erhaç askeri havaalanı kullanılmaktadır. Havaalanına taksi ve THY servisi ile ulaşılabilir. Malatya Hava Limanı Tel: +90422 322 34 34
Malatya’da Bunları Yapın

Malatya’ya gitmeyi düşünüyorsanız ve Malatya’ya gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Malatya’da yapmanız gerekenler. Malatya’ya gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Malatya’da keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işe size fırsat.

Malatya denince akla ilk gelen şeyler Malatya kaysısı, Günpınar Şelalesi, Beşkonaklar, Urduzu Pınarbaşı ve Nemrut Dağıdır. Bunların yanı sıra Malatya’nın tarihi yerleri, yöresel lezzetleri ve antik kentleri de Malatya’ya ayrı bir güzellik katmakta ve önem kazandırmaktadır.

İşte Malatya’da Yapılacak Şeyler
Malatya Beşkonaklar

İl merkezinde bulunan Beşkonaklar tarihi Malatya evleridir ve eğer görmek isterseniz Sinema caddesinde bulunmaktadır. Ahşap ve kerpiçten yapılan bu geleneksel evlerin sayısı maalesef oldukça azalmıştır. Fakat yapılan restorasyonlardan sonra birçok ev onarılmış ve sonraki nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması amaçlanmıştır.

Malatya Nemrut Dağı
 

2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı hem batı medeniyetini hemde doğu medeniyetini birleştiren bir noktadır. Bu anlamda Dünyanın 8. harikası olan Nemrut Dağı aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Malatya’nın simgelerinden olan bu bölgede tarihi heykeller, kitabeler gibi birçok tarihi kalıntılar var. Ayrıca gün doğuşunu ve gün batımını da en güzel şekilde izleyebileceğiniz bir bölge.

Malatya Orduzu Pınarbaşı

İl merkezinde bulunan ve Malatya’nın en ünlü mesire ve piknik alanıdır. Oluşturulan göletin etrafı çam ağaçları ile çevrilmiş olup Malatya insanının huzur bulduğu bir yerdir. Özellikle yaz mevsiminin sıcak günlerinde insanlar oldukça rağbet etmekte. Orduzu Pınarbaşı içindeki göletin olduğu yere kaysı anlamına gelen “Mişmiş” Park yapılmıştır. Malatya Kaysı Festivali başta olmak üzere birçok etkinlikte yine bu Mişmiş Park’ta düzenlenmektedir.

Malatya Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi, Malatya ilinin Darende ilçesinde yer alır. İlin doğal güzelliklerinden olan Günpınar Şelalesinde manzara harikadır. Yüksekten düşen suların etrafa yaydığı serinlik ve ortaya çıkan su sesinin yanı sıra etrafındaki ağaçlarında havayı temiz yapması burayı huzur merkezi haline getirmiş.

Malatya Kayısısı

Malatya’nın simgelerinden olan bu yörenin kayısısının tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. 5000 yıl önce Malatya’da kayısı olduğu biliniyor ve tarımı yapılmakta idi. Malatya kaysısının Batı Çin’den Orta Asya’ya oradan da Türkistan’a kadar bu geniş bölgenin ana vatanı olduğu tahmin edilmektedir.

Malatya’ya Gidince Yapmadan Dönmeyin

* Malatya Arkeoloji Müzesini, Aslantepe Antik Kentini ve eski Malatya’yı gezmeden,

* Nemrut Dağını görmeden,

* Sultansuyunu gezmeden,

* İspendere İçmelerine girmeden,

* Sürgü Takas’ın harika manzarasını görüp burada alabalığın tadına bakmadan,

* Yöresel lezzetlerden kağıt kebabı, analı kızlı içli köfte, balık köfte ve tereyağlı kaysı tatlısının tadına bakmadan,

* Şire Pazarına uğramadan

sakın dönmeyin…

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir